28.12.2022      1897      0
 

Грошова допомога від держави: що зміниться з 1 січня 2023 року


Від 30 листопада 2022 року запроваджено нові підходи до надання державної соціальної допомоги під час воєнного стану. Це пов’язано з набуттям чинності постанови КМУ від 15.11.2022 № 1320.

Так, необхідно переоформити виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.

До запроваджених змін у разі пропуску такими особами строку переогляду для підтвердження групи інвалідності виплата відповідних видів допомоги не зупинялася на період введення воєнного стану та 1 місяця після його припинення чи скасування. Наразі ж відсутність результатів медкомісії та підтвердження групи інвалідності буде вважатися підставою для припинення відповідних виплат.

Строк раніше призначеної державної допомоги автоматично продовжується лише особам, які проживають на території громад, включених до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). У разі виключення відповідної громади із Переліку виплата продовжується у поточному та наступному місяці після такого виключення.

Особам, які не проживають на території громад із наведеного вище переліку, виплата без подання заяв продовжується до 31 грудня 2022 року (включно).

Зверніть увагу, що до запроваджених змін передбачалося автоматичне продовження (без подання заяв) окремих виплат на період дії та одного місяця після його припинення/скасування для всіх отримувачів державних допомог незалежно від місця їх проживання.

Отже, особам, які отримували виплати державних допомог автоматично під час воєнного стану та наразі не проживають за межами громад, включених до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій (далі – Перелік) або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), для продовження виплат необхідно з 1 січня 2023 року звернутися з відповідною заявою та пакетом документів до ЦНАПу або представників громади, у якій вони проживають про призначення державної допомоги. Якщо отримувачі соціальної допомоги у період введення воєнного стану подають заяву з необхідними документами та відомостями для здійснення перерахунку державної соціальної допомоги, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення визначають право на отримання такої грошової допомоги і проводять розрахунок її розміру.Виплата державної соціальної допомоги проводиться у новому розмірі, відповідно до поданих заяви та документів та відомостей. При цьому виплачені під час воєнного стану кошти до моменту подання нових заяви та документів, не підлягають поверненню.

Разом з тим зазначаємо, що відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332, допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам це окремий вид допомоги, який призначається з місяця звернення без кінцевої дати її припинення, тому допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам має продовжувати виплачуватись у тому числі особам, які не проживають на території територіальних громад, включених до Переліку.

Вказані зміни стосуються таких видів державної соціальної допомоги:

  • державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям;
  • допомога на дітей одиноким матерям;
  • допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
  • допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність;
  • щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю  I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;
  • тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
  • тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату;
  • державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
  • державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;
  • пільги, які було призначено раніше.

До територіальних громад району, надіслано списки осіб, для подальшого інформування щодо необхідності особистого звернення з метою продовження допомог та пільг з 1 січня 2023 року.


Ваш комментарий

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *