26.12.2024      17      0
 

Конфлікт інтересів: як приватний інтерес намагається «втертися в довіру» до службового обов’язку


Чи бувало таке, що, виконуючи важливе завдання, у вас виникала думка: «А це може допомогти мені, моїм друзям або… моєму котику!». Якщо так, то ви зустрілися з підступним конфліктом інтересів.

Що таке конфлікт інтересів і чому він такий хитрий?Конфлікт інтересів – це ситуація, коли приватний інтерес хоче пробігтися, немов неслухняна дитина в брудному взутті, по чистій підлозі – вашій кар’єрі.

Відповідно до Закону України “Про запобігання корупції” (https://griml.com/iRmBq) існує два види конфлікт інтересів:

потенційний конфлікт інтересів: як хмаринка на горизонті поки що не заважає, але вже натякає на можливий дощ. Тобто приватний інтерес посадовця може вплинути на вчинення чи невчинення дій або на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень під час виконання службових обов’язків.

реальний конфлікт інтересів: це вже злива, де парасоля з принципів і доброчесності не врятує, якщо не вжити заходів. Тобто це означає, що приватний інтерес посадової особи під час виконання службових повноважень впливає на об’єктивність/неупередженість ухвалення рішень, або на вчинення чи невчинення дій.

Як виявити, що приватний інтерес стоїть на шляху службового обов’язку?

Станьте ненадовго детективом: згадайте всі свої особисті стосунки, дружні зв’язки, подарунки на день народження. Детальніше із переліком та змістом обставин, що зумовлюють приватний інтерес, можна ознайомитись у п. 2.2. Роз’яснень https://griml.com/Y36Fs.

Розгляньте ваші повноваження під лупою конфлікту інтересів: подумайте уважно, які рішення ви можете ухвалювати, чи можуть вони раптом покращити ваш майновий стан або допомогти звести рахунки із надто “принциповим” колегою.

Дискреція: якщо у вас дискреційні повноваження, тобто реалізація ваших службових обов’язків передбачає можливість вибору рішення з кількох варіантів – це ідеальний майданчик для конфлікту інтересів, адже приватний інтерес обожнює варіантивність.

Що робити, якщо сумніваєтесь у наявності конфлікту інтересів у себе?

Не панікуйте! НАЗК давно все продумало. Є покрокова інструкція (https://griml.com/7zB2y) для таких випадків. Це як кулінарна книга, але замість рецепту різдвяної куті – рецепт виявлення конфлікту інтересів.

Пройдіть тест (https://griml.com/aJkxn). Він схожий на IQ-тест, але замість показника інтелекту він визначає ступінь вашої об’єктивності і відвертості.

Пам’ятайте: конфлікт інтересів – це як злодій у різдвяній комедії “Один вдома”. Він може зʼявитися у найменш очікуваний момент і наробити чимало галасу. Але з НАЗК ви завжди зможете його перехитрити, отримавши щасливий фінал без зайвого драматизму як головний герой згаданої стрічки.Детальні роз’яснення щодо конфлікту інтересів шукайте тут: https://nazk.gov.ua/uk/83298/

Перегляньте серію навчального серіалу “Конфлікт інтересів” від НАЗК, де депутат місцевої ради Олександр Борисович зміг урегулювати (https://griml.com/SeynV) реальний конфлікт інтересів, що склався в компанії під час його відсутності.

За інформацією Національного агенства з питань запобігання корупції


Ваш комментарий

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *