19.10.2020      910      0
 

Комп’ютерна томографія при COVID-19: відповідає очільниця обласного управління охорони здоров’я


Начальниця обласного управління охорони здоров’я Лариса Кошова розповідає, коли доцільно робити комп’ютерну томографію, які є протипоказання та чи ефективний цей спосіб для діагностування COVID-19.

– Останнім часом все більше черкащан намагаються самостійно звертатися до діагностичних кабінетів задля проведення комп’ютерної томографії легень, вбачаючи в цьому “точний” спосіб визначення наявності в них коронавірусу та своєрідну “панацею” від невизначеності. При цьому вони не звертаються першочергово за направленням та допомогою до свого сімейного лікаря, а призначають собі комп’ютерну томографію самостійно. Хоча направлення на проведення КТ має надати лікар первинної ланки – сімейний лікар, терапевт чи педіатр.

Не варто самостійно звертатися до діагностичних кабінетів – державних чи приватних, адже якщо ви дійсно маєте COVID-19, то наражаєте на небезпеку не лише себе, а й оточуючих – персонал та пацієнтів. Крім цього, за умови, якщо в подальшому у вас виявлять коронавірус та доведеться знову проходити КТ, ви вкотре отримаєте чергову дозу рентгенівського опромінення, яке в рази вище при проведенні рентгенівського проведення.

Комп’ютерна томографія не проводиться для первинної діагностики COVID-19. Єдиний метод діагностики – тестування. Навіть якщо у пацієнта наявні зміни на знімку, це не завжди може свідчити про наявність коронавірусу. Вони можуть бути викликані іншими інфекціями та хворобами, зокрема, грипом.

Робити КТ рекомендовано госпіталізованим пацієнтам із важким перебігом хвороби, що мають конкретні клінічні показання, наприклад, задишку, низьку сатурацію чи наявність супутньої патології. У будь-якому разі направлення на КТ чи рентген має надавати лікар.

Також пацієнт не може самостійно визначати, що в нього наявні зміни, помітивши тіні на знімку, та призначаючи собі антибіотики, бо їх при схожих симптомах приймав знайомий чи родич. Самолікування – є недопустимим.

Відповідальність за обстеження КТ несе безпосередньо лікар, який присутній на зміні. Не лаборант, який проводить обстеження. Лікар-рентгенолог має написати висновок та поставити свій підпис, після чого направляє пацієнта до його сімейного лікаря. Вже далі, інтерпретуючи дані по КТ сімейний лікар призначає необхідне лікування.

Водночас КТ, справді, найточніше виявляє зміни в легенях, що можуть бути спричинені як коронавірусом, так й іншими захворюваннями. Зміни, що показує КТ можуть не бути помітними під час рентгену.

Коли лікар направив на КТ:

Перед проходженням пацієнт має попередити про:

вагітність;

період лактації;

наявність психічних захворювань (у тому числі клаустрофобію);

гіперкінез (надмірну рухову активність);

перевищення граничної допустимої ваги для апарата (понад 200 кг);

алергічні реакції на медичні препарати;

захворювання щитоподібної залози.

КТ з контрастом не рекомендовано пацієнтам з:

алергічними реакціями на контрастний препарат;

важкою формою цукрового діабету;

нирковою недостатністю;

патологіями щитоподібної залози;

мієломною хворобою.

За інформацією пресслужби Черкаської ОДА.


Ваш комментарий

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *