Шляхи погашення заборгованості з виплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери, зокрема в закладах освіти та охорони здоров’я, напрацьовували в ОДА. Йдеться про кілька міст, районів та громад. Сьогодні проблему вкотре розглядали під час чергового засідання тимчасової комісії облдержадміністрації з питань погашення заборгованості з виплати заробітної плати та інших соцвиплат. Нараду провів перший заступник очільника області Борис Лебедцов спільно з керівниками профільних департаментів.
За словами директорки Департаменту фінансів ОДА Наталії Кравченко, перегляд місцевих бюджетів, а також інтенсивна робота над їхнім наповненням дасть змогу погасити борги та не допускати їх у подальшому. Вона окреслила загальну ситуацію щодо існуючої заборгованості працівникам бюджетної сфери. Каже: найпроблемнішими нині є: м. Умань, де дефіцит до кінця цього року сягає 14 млн грн, Городищенський район – 8,2 млн грн, Лисянський район – 6,2 млн грн, міста Ватутіне, Сміла, а ще Тальнівський, Кам’янський, Чигиринський райони, Бобрицька та Литвинецька, Межиріцька громади.
– Обласна адміністрація неодноразово заверталась до центральних органів щодо виділення додаткового фінансового ресурсу за рахунок освітньої й медичної субвенцій. Нині це питання розглядають, – зазначила Наталія Миколаївна й додала, що варто припинити виплату стимулюючих та перенаправити ці видатки на виплату обов’язкових виплат. Також необхідно підвищити рівень розрахунків по ПДФО від розрахунків орендарями з населенням по земельних паях.
Власне бачення й рекомендації щодо вирішення питання озвучили також директор Департаменту освіти і науки ОДА Валерій Данилевський та заступник начальника Управління охорони здоров’я облдержадміністрації Олег Найдан.
У ході засідання заслухали, зокрема, представників Канівської районної державної адміністрації та Межиріцької ОТГ. Зауважимо, борг із зарплати в закладах освіти зазначеної громади сягає майже 700 тис. грн. Водночас, за словами керівниці обласного департаменту фінансів, у громаді перевиконання дохідної частини станом на 1 жовтня цього року становить більше 400 тис. грн, що дає змогу хоча б частково погасити заборгованість тамтешнім освітянам.
– Прикро, коли на місцях заявляють про дефіцити призначень невиплати заробітної плати, при цьому оплачують стимулюючі виплати по органах місцевого самоврядування, не вживають достатніх заходів щодо збільшення власних надходжень до місцевих бюджетів, – зауважив перший заступник голови ОДА Борис Лебедцов. – Децентралізація передбачає відповідальність на місцях. Керівники мають це усвідомлювати. Якщо проблеми постійно виникають лише в кількох районах, то це свідчить про їхнє небажання ефективно працювати й вирішувати проблеми.
Борис Борисович доручив керівнику Межиріцької громади спільно з районною адміністрацією якомога швидше врегулювати проблему, зважаючи на те, що шляхи вирішення існують.
Довідково:
З початку 2019 року заборгованість із виплати заробітної плати в області зменшено на 7 млн грн (на 12 %) і за попередніми статистичними даними на 01.10.2019 вона становила 51,5 млн грн. Проте, у вересні борг збільшився на 3,2 млн грн за рахунок виникнення заборгованості на ДП ДАК «Хліб України» Потаське хлібоприймальне підприємство (717 тис. грн). Збільшено борг із заробітної плати на ПАТ «Черкасирибгосп» (на 400 тис. грн), ТОВ «Фред Капітал» (на 546,7 тис. грн).
Водночас у серпні цього року виникла заборгованість із виплати заробітної плати працівникам медичних закладів та освіти.
За інформацією
Черкаської ОДА