27.06.2023      245      0
 

«Ти як?». На Черкащині залучатимуть громади до участі у Всеукраїнській програмі ментального здоров’я


В області розробляють систему сервісів та послуг, які стануть дієвими механізмами психологічної підтримки для кожного. Це – програми та проєкти, які спрямовані на допомогу населенню зберегти своє ментальне здоров’я. Про те, як область долучається до реалізації Всеукраїнської програми метального здоров’я «Ти як?», розповіла регіональна координатора Вікторія Шепіль під час брифінгу в медіацентрі ОВА.

Програму ментального здоров’я «Ти як?» ініціювала перша леді України Олена Зеленська. Вона покликана знайти джерело сили для кожного українця та сформувати культуру піклування про ментальне здоров’я у складні часи повномасштабної війни та післявоєнний період.

– Тією чи іншою мірою ми всі є жертвами цієї війни, через це, ментальне здоров’я кожного нині під загрозою, – відзначила Вікторія Шепіль. – Українці надзвичайно емпатійні, вміють співпереживати іншим, але не знають, як і коли допомогти самим собі. Але ми ж не зможемо допомагати інших, якщо не подбаємо спочатку про себе. Саме тому на рівні держави ініціювали програму «Ти як?», аби допомогти українцям впоратися з руйнівним впливом війни саме на ментальне здоров’я. Адже люди – найцінніше надбання держави, які після перемоги відбудовуватимуть її та розвиватимуть.

Проблема і перевага ментального здоров’я в тому, що воно охоплює всі сфери людського життя, це непомітний, але головний двигун людини, що дозволяє повноцінно жити, розвиватися та бути корисним громаді.

 – Ми активно розпочинаємо інформаційно-роз’яснювальну кампанію та  діяльність в рамках роботи Координаційного  центру підтримки цивільного населення, – відзначила Вікторія Шепіль. – З-поміж усіх напрямів, а це – усебічна допомога вимушеним переселенцям, ветеранам їхнім родинам, сім’ям загиблих, дітям та молоді, ми розвиватимемо саме напрямок психологічної допомоги. До нашого сектору з питань ментального здоров’я увійшли представники структурних підрозділів обласної військової адміністрації, неурядових організацій та ГО. Ми вже розпочали роботу над створення дорожньої карти, яка буде провідником надання психологічної допомоги різним категоріям. Насамперед, маємо на меті закцентувати увагу на наданні  психологічної підтримки саме в територіальних громадах, де перебувають і проживають найбільш вразливі категорії населення.

Отримати дієві поради кожен може через телеграм-канал «Ти як?». Аналогічний до нього планують створити на рівні області, аби максимально наблизити послугу до людей на місцях. Також кожен користувач сматрфону може скористатися додатком «Better me. Mental health». Інформаційні куточки з необхідною інформацією та контактами також створять у школах, соціальних закладах, громадських місцях.

Детальніше дивіться у відео:

Матеріали щодо самодопомоги та підтримки інших доповнюються на сторінці за посиланням, вже зараз там доступні:

– Базові навички турботи про себе та інших. Розроблений на матеріалах ВООЗ довідник, який пропонує техніки з допомоги іншим і собі насамперед, адже за будь-яких обставин «кисневу маску спершу надягаємо на себе».

– Розділ «Етика взаємодії у період стресу» у «Довіднику Безбар’єрності» – вчить, як виявити стрес у себе, близьких і в робочому колективі, як підтримати, контролювати і допомогти собі та іншим людям.

– Техніки з підтримки себе та інших від українських зірок. Швидкі техніки, які допомагають зіркам справлятися зі стресом – фаворити сцени, улюбленці глядачів та лідери думок діляться порадами з власного досвіду.

– Відеоролики про те, як перемогти стрес. Зрозумілими образами і простою мовою відповідають на питання «як ти почуваєшся», а також дають рекомендації з психологічної самопідтримки і допомоги тим, хто поруч.

– Важливі навички у періоди стресу. Ілюстроване керівництво ВООЗ із техніками самодопомоги у часи переживання стресових подій.

– Додаток BetterMe: Mental Health, де доступний курс «Важливі навички у періоди стресу», розроблений за експертної підтримки ВООЗ. У легкій інтерактивній формі надає поради, як убезпечити себе від розвитку стресового кризового стану.

– Вебінари від ізраїльських фахівців. Серія онлайн-лекцій та практичних занять, під час яких експерти дають відповіді на такі питання: як відновитися після пережитих травматичних подій; як надати першу емоційну допомогу в екстрених ситуаціях; як працювати з ПТСР; яким чином допомогти постраждалим через сексуальне насильство під час війни; які особливості в роботі з людьми з ампутованими кінцівками тощо.

– Підтримка ПОРУЧ – групові та індивідуальні психологічні консультації. Проєкт Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) «ПОРУЧ» – це онлайн та очні, групові та індивідуальні консультації для підлітків, вчителів і батьків, які через війну пережили травматичні події.

– Мультижанровий спецпроєкт «Жити далі» – надихаючі відеоролики про історії сили і стійкості українців у воєнний час. Важливою складовою проєкту є практичні поради та рекомендації фахівців.

– Поради психологів у прямому етері. ГО «Безбар’єрність» на своїй сторінці у Facebook влаштовує прямі трансляції живого спілкування з фахівцями у сфері психічного здоров’я на теми, що зараз найбільше турбують українців. Глядачі мають змогу протягом ефіру поставити будь-які запитання до експерта.

– Аудит потреб громадян у послугах з охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. Визначення цільових груп населення, що потребуватимуть найоперативнішої реакції з боку системи охорони ментального здоров’я з диференціюванням найбільш пріоритетних напрямків і потенційних механізмів роботи з такими групами, аналіз динаміки ментального стану громадян.

– Аудит ресурсів існуючої системи надання послуг у сфері психічного здоров’я. Виявлення «білих плям» на мапі послуг з охорони ментального здоров’я, ревізія використання ресурсів, визначення напрямків сприяння (закладам, установам, групам осіб тощо) у вирішенні організаційних, інфраструктурних, кадрових та інших проблем. Аналіз динаміки взаємодії державних органів і недержавних установ у сервісах з надання психосоціальної підтримки.

– Міжнародний досвід. Акумулювання даних щодо основних принципів побудови систем психічного здоров’я у розвинених країнах світу. Аналіз успішного та негативного досвіду та наслідків для населення. Визначення принципів і підходів, що можуть бути використані для покращення системи охорони ментального здоров’я в Україні

– Дослідження психологічного стану українців.

Гарячі лінії психологічної допомоги:

  • Лінія Національної психологічної асоціації 0 800 100 102 (з 10:00 до 20:00 щодня, дзвінки безкоштовні). Телефони для зв’язку з-за кордону доступні тут
  • Урядова «гаряча лінія» 1545, з питань протидії торгівлі людьми та домашньому насиллю – 1547 (цілодобово, дзвінки безкоштовні)
  • Лінія міжнародної гуманітарної організації «Людина в біді» 0 800 210 160 (цілодобово, дзвінки безкоштовні)
  • Лінія емоційної підтримки МОМ – 0 800 211 444 (з 10:00 до 20:00 щодня, дзвінки безкоштовні)
  • Лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine 7333 (цілодобово)
  • Лінія кризової допомоги та підтримки Українського ветеранського фонду при Мінветеранів 0 800 33 20 29 (цілодобово, дзвінки безкоштовні)
  • Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації ГО «Ла Страда-Україна» 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного) (цілодобово, дзвінки безкоштовні)
  • Національна гаряча лінія для дітей та молоді ГО «Ла Страда-Україна» 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116111 (з мобільного) (цілодобово, дзвінки безкоштовні)

Пресслужба ОДА 


Ваш комментарий

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *